Barmanský slovník pojmů

Slovník pojmů

Twist / Riff 

Obměna nejčastěji již známého koktejlu, která se odlišuje například pouze změnou v jedné ale i více ingrediencích.

Stirování

Technika ​​míchání koktejlu s ledem povětšinou v míchací sklenici. Koktejly se stirují, když obsahují dobře smíchatelné, typicky pouze alkoholické přísady. Stirované koktejly se obvykle podávají v koktejlové sklenici na stopce bez ledu, ale v určitých případech mohou být podávány také na ledu ve sklenicích typu old fashioned.

Dash

Česky střik, označuje dávkovací techniku povětšinou alkoholických bitterů, které jsou nezbytnou součástí mnoha koktejlů. Dávkování probíhá pomocí trhaného pohybu rukou, ve které lahev otočena nálevkou směrem do sklenice a na které je umístěna subtilní nálevka, která bez tohoto pohybu svůj obsah jinak jen velmi neochotně propouští do sklenice.

Shaker

Česky často požívaný výraz šejkr nebo také třepačka je barmanské náčiní, jež slouží k důkladnému promísení složek koktejlu s rozdílnou hustotou. Zároveň také k dokonalému vychlazení nápoje. Jak správně používat shaker se dozvíte v našem návodu.

Cobbler shaker

Třídílný šejkr na koktejly, který se nahoře zužuje a končí vestavěným sítkem. Horní díl sloužící jako uzávěr býva někdy osazen vestavěnou odměrkou.

Boston shaker

Populární shaker mezi profesionálními barmany. Skládá se pouze ze 2 do sebe zapadajících dílů z různých materiálů, nejčastěji kov-kov a kov-sklo. K oddělení tekuté složky od ledu je zapotřebí použít Hawthorne Strainer nebo Julep strainer.

Hawthorne Strainer

Barmanské náčiní, které má v sobě vyražené perforace, často také osazené pružinou. Tento speciální barmanský cedník slouží k oddělování pevných látek (typicky ledu a ovoce) od tekutých složek koktejlu.

Julep strainer

Julep strainer je typ barmanského cedníku jež byl původním nástrojem pro oddělení tekutých složek koktejlu od pevných. Ve 20. letech minulého století byste nenarazili na bar, který by tuto pomůcku nepoužíval. Na dlouhou dobu téměř zapomenut díky vynálezu straineru s pružinou. Dnes se však mezi znalci těší divokému návratu.

Dry shake

Jde o techniku šejkování pomocí shakeru, bez pomoci ledu. Tato metoda má za cíl vehnat do směsi ingrediencí vzduch a tím napěnění výsledné směsi. Nejčastěji se využívá ve spojitosti s bílkem, v koktejlech zvaných sour. Shaker se někdy také doplní o pružinu ze straineru, jež napomůže váš koktejl ještě lépe napěnit. 

Double Strain

Double strain také Fine Strain neboli dvojité cezení, je technika používána zejména k servisu krátkých koktejlů servírovaných bez ledu. Cílem Double Strain cezení je za pomocí dodatečného jemného barmanského sítka, dostat do sklenice pouze čistou tekutou složku koktejlu bez kousků ovoce a šupinek ledu vzniklých šejkováním.

Bitters

Bittery jsou tradiční alkoholické ingredience ochucené výtažky z bylin a koření případně i ovoce, jež jsou macerovány v různých druzích alkoholu. Bittery se vyznačují výraznými hořkými tóny, které dokážou vyvážit sladkokyselé chutě koktejlu. Slouží v podstatě jako koření pro dochucení koktejlu. Mnohé z nejznámějších bitterů vznikly jako patentované léky na různé neduhy. Některé druhy bitterů mohou být také servírovány jako digestiv.

Muddler

Jako muddler se označují dřevěná, plastová ale i kovová drtítka o délce 15-30 cm, jejichž primárním určením je vylisování šťáv z citrusů a bylin. Muddlery jsou na svém konci vybaveny nejčastěji vroubkováním, které umožní proniknout slupkou citrusů a tím uvolnění esenciálních olejů z kůry.

Botanicals

Jsou byliny, koření ale i semena, bobule, kořeny, ovoce a ovocné kůry, které jsou nejčastěji používány k dochucení neutrálního destilátu. Toto spojení můžete nejčastěji najít ve spojení s ginem, kdy se tyto ingredience luhují v destilátu a poté prochází druhou destilací. Někteří výrobce určité druhy botanicals zavěšují do speciálních košů zavěšených v komoře kudy prochází páry z probíhající destilace.

Báze

Hlavní složka používaná při přípravě koktejlu. Většina koktejlů je postavena na lihovinách. Obecně je brána jako báze ta lihovina, jež má v koktejlu dominantní zastoupení.

Perfect Serve

Definice Perfect Serve neboli dokonalé servírování označuje bezchybnou chuťovou ale i vizuální prezentaci koktejlu. Drink, sklenice, ozdoba, prezentace a samozřejmě chuť, to vše musí být naprosto dokonalé. Tato kombinace spolu s dokonalým vystupováním barmana zaručí, že objednavatel koktejlu nezůstane pouze u jednoho drinku.

Vytisknout
Jaroslav KolářObchodní manažer plnásklenice.cz, milovník nových chutí a trendů. Nadšený degustátor a inovátor zavedených pořádků, s více než 10 letou praxí v oblasti nápojů a gastronomie.